Tüm Ülkeler 8 Bölgeye Ayrılmıştır

Yurtdışı Kargo Gönderimi yapılırken belli bir fiyat ölçütü vardır. Özellikle hızlı kargo hizmetinde dünyadaki ülkeler 8 farklı bölge olarak düzenlenmiştir. Bu sayede hangi ülkeye kaç gün içinde teslimat yapılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca bölgelerine göre ülkeler için kargo fiyatları da farklıdır. Yurt dışına yapılan gönderilerde fiyatlar genel olarak Avrupa Birliği para birimi olan Euro cinsindendir.

Ülkelere göre bu para birimi dönüştürülerek fiyatlandırma yapılmaktadır. Gönderilen kargonun ödemesinin gönderici tarafından yapılmasında yarar vardır ve birçok profesyonel kargo şirketi bu şekilde hizmet vermektedir. Bunun nedeni, bazı ülkelerin kargo ücretinin alıcı tarafından ödenmesini kabul etmemesidir. Ayrıca başka ülkelerin para birimleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye’deki fiyatların daha düşük olması muhtemeldir. Bu durumda alıcı kargonun bedeli sırasında yüksek bir para ödemesi gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kargo taşımacılık bedeli peşin olarak tahsil edilmektedir.

Yurt dışına kargo gönderilirken arzu edildiğinde ürünün sigortalanması da mümkündür. Ancak bunun için belli bir sigorta bedeli ödenmelidir. Sigorta, ürünün herhangi bir nedenle zarar görmesi halinde bedelinin tamamının karşılanmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde uluslar arası taşımacılık kuralları gereğince belirlenen bir miktar ödenmektedir ve çoğu zaman bu bedel, kargonun gerçek bedelinin çok altında kalmaktadır. Bu nedenle kargonun sigortalattırılması tavsiye edilmektedir. Kurumsal şirketler ayrıca, adresten adrese yapılan tüm gönderileri imza karşılığında teslim etmektedir. Gönderilerin posta kutusuna bırakılması söz konusu değildir.

Fiyatlandırma Ortaya Çıkan Esas Ağırlığa Göre Yapılır

Acil kargo gönderimi yapılırken sabit bir fiyatın olması söz konusu değildir. Ayrıca kargo için kilo bazında fiyatlandırma yapılmamaktadır. Gönderinin gerçek ağırlığı ile hacim ağırlığı hesaplanmakta, ağır basan hangi ağırlıksa ona göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Yani küçük fakat ağır olan bir kargoda ağırlığa, büyük ve hafif olan kargoda ise ebatlara göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu nedenle her gönderinin aynı fiyatta olması beklememek gereklidir. Yurt dışına gönderilen kargolar, gönderim şekli ve ülkenin mesafesine göre 1 ila 4 gün arasında değişmektedir.

Ayrıca adresten adrese yapılan gönderilerde kargolar adresten alınmakta ve gideceği ülkedeki adrese imza karşılığında teslim edilmektedir. Kargo gönderilirken dikkat edilecek nokta, ambalajın taşımaya elverişli bir şekilde yapılmasıdır. Aksi takdirde kargonun kabul edilmemesi söz konusu olabilmektedir. Kargo şirketleri, yurt dışına klasör, dosya, doküman, evrak, fatura, zarf, zarf ve benzeri evrak teslimini gerçekleştirmektedir. Bu gönderilerin ağırlıklarının 500 gramı geçmemesi gereklidir. Bu ağırlığa sahip olan gönderilerin bir başka ülkeye hızlı bir şekilde gönderilmesi mümkündür. Acil Kargo gönderileri de X-Ray cihazından geçebilecek ebatta olması gereklidir.

Uluslar arası kargo taşımacılık kuralları gereği bu büyüklüğü aşan kargoların gönderilmesi mümkün değildir. Yurt dışına paket gönderimi de mümkündür. Paketin içinde hediyelik eşya ürün, elektronik ticaret siparişi ve benzerleri, yurtdışına kargo nakliyatı yapan şirketler tarafından taşınmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için ilgili kargo şirketinin müşteri hizmetleri birimi aranmalıdır. Yurtdışı kargo şirketleri, koli gönderimi de gerçekleştirilmektedir. Koli ve kutu içindeki tüm ürünler, öncelikle incelenmekte ve içeriği anlaşılmaktadır. Ardından gerekli evrakın hazırlanmakta ve gideceği ülkeye gönderilmek üzere havaalanına teslim edilmektedir. Hava alanında da kargo uçağı ile yurt dışındaki adrese gönderilmekte, adrese teslim terci edilmişse o ülkedeki anlaşmalı acente personeli tarafından koli, alıcıya imza karşılığında teslim edilmektedir.

Acil Kargo İle Ev Eşyalarıda Taşınabilir

Uçak kargo gönderimi yapılırken eşyalarında gönderilmesi mümkündür. Ancak hangi eşyaların yasak, hangi eşyaların serbest olduğunu öğrenmek için kargo şirketinin müşteri temsilcileri ile iletişime geçilmesi gereklidir. Yurt dışındaki bir ülkeye gıda da gönderilebilmektedir. Özellikle dondurulmuş sebzeler, etler, baklava ve benzeri tatlılar, soğuk hava deposu bulunan uçak kargo uçakları tarafından taşınabilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak için yine kurumsal statüde olan kargo şirketleri ile irtibat kurulması gereklidir.

Ev eşyasının gönderilmesi de mümkündür. Evlerini yurtdışına taşımak zorunda olanlar, tüm eşyalarının kargo firması aracılığı ile taşınmasını isteyebilmektedir. Bu durumda tüm ev eşyası, belirtilen ülkeye yapılmakta ve kapıya teslim edilmektedir. Yurt dışına medikal ürünlerin taşınması da mümkündür. Serum, ilaç, aşı gibi medikal ürünlerin taşınması için Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı sertifika gereklidir. Bu sertifikanın sunulmasının ardından medikal ürünlerin nakliyesi mümkündür. Medikal kozmetik parfüm gönderimi de mümkündür Parfüm, pudra, ruj ve oje gibi kozmetik ürünlerin üretim sertifikası ve Bağlık Bakanlığı onaylı kâğıtları olduktan sonra belirtilen günde adrese teslim edilmektedir.

Yurt dışına tekstil ürünleri de gönderilmektedir. Yurt dışına üretim yapan tekstil firmaları, özellikle numunelerini yurtdışı kargo şirketi aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde gönderebilmektedir. Bu numuneler ülkeye göre 1 ila 4 gün arasında ulaştırılmakta ve kapıya teslim edilmektedir. Makine ve yedek parçalarının da kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmesi mümkündür. Ancak çok büyük ebatlı bir makinenin gönderilmesi için uçak kiralama yönteminden yararlanılması tavsiye edilmektedir.