Yurtdışı Uçak Kargo genellikle uçakla yapılan bir nakliye sistemidir. Bu sistemde uluslar arası taşımacılık kuralları tarafından belirlenen tük kargolar güvenli bir şekilde taşınmaktadır. Yurtdışı kargonun önemi, gönderilerin mümkün olan en kısa süre içinde alıcısına teslim edilebilme edilebilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin resmi YURTDIŞI KARGO şirketinin yıl başına özel olarak hazırladığı 2016 Hava Kargo Kampanyaları hakkında detaylı bilgi ve kampanyaları incelemek için özel olarak aktif ettiğimiz Yurtdışı Uçak Kargo Kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Her zaman müşteri memnuniyetini benimsemiş bir yurtdışı kargo firması olarak, fiyat politikamızda da önemli değişiklikler yapmış bulunmaktayız. Havacılık şirketimiz ile yapacağınız her gönderide keseniz oldukça önemli bir miktarda kazanç sağlayarak rahatlayacaktır. Yurtdışı Kargo her zaman müşterileri düşünerek Uçak Kargo operasyonlarına yön vermektedir.

Türkiye’den dünyadaki hemen her ülkeye ya da tak tersi o ülkelerden Türkiye’ye başta hediyelik ürünler olmak üzere taşımacılık kuralları çerçevesinde tüm ürünlerin nakliyesi mümkündür. Yurtdışı kargo hizmeti, adresten adrese, adresten hava alanına ya da hava alanından hava alanına adrese şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Yurt dışına yapılan gönderilerde acil kargo, ekspres kargo, ekonomik kargo ya da normal kargo şeklinde sınıflandırma yapmak mümkündür.

Birbirinden farklı şekillerde gerçekleştirilen bu hizmetlerin hepsinin ayrı bir bedeli vardır ve gönderi kargo firmasına teslim edilirken hangi sınıf taşımacılık hizmetinden yararlanılmak istendiği belirtilmelidir. Bu, hem kargonun zamanında teslimini hem de hatalı ödemelerin önüne geçmektedir. Yurt dışına kargo gönderilirken acil kargo seçeneği tercih edildiğinde, gönderinin en kısa süre içinde adrese teslim edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle kargo şirketi, gönderiyi dağıtım merkezinde çok fazla bekletmeden hemen uçağa teslim etmekte ve alıcının adresinin bulunduğu ülkeye göndermektedir. Bu seçenek tercih edilirken teslimat türünün de belirtilmesi önemlidir.

Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplaması hakkında bilgi; Yurt dışına gönderi yapacağınız kargolar öncelikle ağırlığı hesaplanır, net kilosu ortaya çıktıktan sonra hacim kilosu hesaplanır. Net ağırlığı ve hacim kilosu hesaplanan gönderi, hangi ağırlık daha çok geliyorsa o kilogram üzerinden işlem görür. Hacim kilosu hesaplamak için: En x Boy x Yükseklik / 5000 ‘e bölünmesi sonucu gönderinin hacim ağırlığı ortaya çıkar. Bu konuda daha net ve sağlıklı bilgi alabilmek için günün her saati, hiç çekinmeden çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Örneğin adrese teslim gönderilerde kargo hava alanına indirildiğinde, kargo şirketinin o ülkede anlaşmalı olduğu kurumsal kargo şirketinin yetkilileri almakta ve adrese teslim etmektedir. Tabii bu şekilde sunulan hizmette fiyat farkının olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Kargo gönderilirken adresten havaalanına seçeneği tercih edildiğinde, kargo şirketi gönderiyi adresten almakta, ardından ilgili ülkeye göndermektedir. Bu seçenek tercih edildiğinde kargo şirketinin sorumluluğunun hava alanına kadar olduğu bilinmelidir. Hava alanından sonraki aşamaların sorumluluğu, gönderici ile alıcı arasındadır.

YURT DIŞINA İHRACAT KARGO TAŞIMACILIĞI

Ekspres kargo da acil kargo gibidir ancak bu seçenek tercih edildiğinde gün içinde teslimat yapılmaktadır. Bu nedenle gönderiler dağıtım merkezinde bir süre beklemekte, ardından araçla havaalanına gönderilmekte ve kargo uçağına yerleştirilmektedir. Bu seçenekte de arzu edilirse adresten adrese teslimat mümkün olmaktadır. Bu teslimat işlemi, göndericinin bulunduğu ülkedeki kargo şirketinin, alıcının bulunduğu ülkedeki kargo şirketiyle anlaşma yapılması ile gerçekleştirilmelidir. Tüm profesyonel kargo şirketleri bu sistemle hizmet sunmaktadır.

Tüm kargo şirketlerinin dış ülkelerde şubelerinin bulunması gibi bir durumun söz konusu olamayacağı bilinmelidir. Ayrıca kurumsal kargo şirketlerinin her gün yurtdışı teslimat yapmaktadır ve teslimatlarda hata payı da sıfırdır. Konusunda uzman kişilerin hizmet verdiği kurumsal kargo şirketleri, tüm teslimatları güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir ve gönderinin nerede olduğu ile ilgili detayları da kargo takip numarası ile paylaşmaktadır. Müşteri, gönderinin nerede olduğunu bu numara ile internet üzerinden görebilmektedir.

Yurtdışı kargonun önemi, özellikle ithalat ve ihracatta ortaya çıkmaktadır. Ülkelerarası iş bağlantısı yapan firmalar, gerekli yazışmaları bilgisayar aracılığı ile internet üzerinden gerçekleştirirken, özellikle numune gönderilerinde kargo şirketleri ile irtibata geçmektedir. Çünkü alıcı firma, ürünün bir örneğini görmek ve dokunmak istemektedir. Bunun da internet üzerinden yapılmasına imkan yoktur. Bu durumda profesyonel kargo şirketleri devreye girmekte, numuneyi e kısa süre içinde ve hatasız bir şekilde yerine ulaştırmaktadır.

Ancak bu tip gönderilerinde, özellikle tekstil ile ilgili olanlarda, numunenin giyilemeyecek ve kullanılamayacak durumda olması gereklidir. Giyilebilen tekstil ürünleri, gümrük mevzuatı gereği numune olarak nitelendirilememektedir. Bu kuralların bazıları ülkeden ülkeye değişiklik gösterse bile bazı kurallar tüm ülkelerde geçerlidir ve esnetilmesi söz konusu olmamaktadır. Kurumsal kargo şirketlerinde görev yapan profesyonel personeller, ülkelerin gümrük mevzuatlarını çok iyi bilmekte, bu sayede kargoların gönderilmesi sırasında hata yapılmasının önüne geçmektedir.

YURTDIŞI KARGO HİZMETİ KUSURSUZ VE GÜVENLİDİR

Yurtdışı kargo işlemlerinde gümrüklü ve gümrüksüz kargo seçenekleri yer almaktadır. Örneğin hediye ürünler ve numuneler gümrüksüz işlem olarak nitelendirilmektedir. Ancak ithalat ve ihracat işlemleri gümrüğe tabidir. Bu ürünlerin ilgili ülkede kısa sürede gümrük sahasından çıkabilmesi için kurumsal kargo şirketleri, yetkililerle iletişime geçmekte ve uçak hava alanına inmeden gerekli işlemler için hazırlık yapmalarını sağlayabilmektedir.

Bu hazırlıklardan birisi, kurumsal kargo şirketinin tasarrufunda olan antrepodur. Uçak havadayken antrepo hazırlanmakta, uçak havaalanına iner inmez gümrüklü kargolar hemen bu antrepolara yerleştirilmektedir. Bu işlem yapılırken ilgili ülkenin gümrük yetkilileri antrepoya gelerek gerekli incelemelerini yapmakta, bu sayede kargonun gümrük incelemesi kısa bir zaman dilimi içinde sonuçlanabilmektedir. Bu sayede kargonun teslimat süresi tam anlamı ile kısalmış olmaktadır.

Kurumsal kargo şirketleri; her tür numunenin, makine ve makine aksamlarının, hediyelerin, evrak ve kolilerin getirilmesi ya da gönderilmesi gibi onlarca farklı kargo hizmetini sunmaktadır. Bu hizmetlerin kusursuz ve güvenilir bir şekilde yerine getirilmesi de esastır. Kurumsal firmalar tarafından gerçekleştirilen yurtdışı kargonun önemi de hizmette herhangi bir aksaklık olmaması ile ortaya çıkmaktadır.

Yurtdışı kargo hizmetinden yararlanırken gönderilerin hızlı bir şekilde teslim edilmesi için bazı ayrıntılara dikkat edilmelidir. Bu ayrıntıların arasında varış yeri olan ülke ve şehir, gönderinin muhteviyatı, kargonun boyutları ve ağırlığı, ne tür bir ambalaj olduğunun bilinmesi gelmektedir. Bu bilgilerin birinde bile bir fark olduğunda kargonun ilgili ülkeye teslim edilememesi söz konusu olmaktadır.

Özellikle kargonun muhteviyatının farklı bildirilmesi, ilgili ülkede kaçak statüsüne sokulmasına, ayrıca göndericinin bir suçlu muamelesi görmesine neden olmaktadır. Muhteviyatın farklı olması, kargo şirketinin sorumluluğunda değildir. Bu sorumluluk tamamen göndericiye aittir ve gerekli yasal işlemlerle doğrudan gönderici muhatap olmaktadır. Bu nedenle kargo ile ilgili tüm bilgilerin hatasız olmasına dikkat edilmelidir.

YURTDIŞI KARGO MEDİKAL ÜRÜN GÖNDERİMİ

Yurtdışı kargo seçeneği arasında ekonomik gönderi seçeneği tercih edildiğinde, çok uygun fiyatlandırma ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak bu seçenekte uçak kargo hizmetinin sunulması beklenmemelidir. Bu nakliye seçeneğinde kargolar geç teslim edilmektedir. Bu nedenle özellikle numune gönderilerinde ekspres kargo seçeneğinin tercih edilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yurtdışı kargo hizmetinde özellikle serum ve ilaç gibi medikal ürünlerin gün içinde teslim edilmesinin büyük önemi bulunmaktadır. Bunlar, acil kargo seçeneği ile gönderilmelidir. Bazen bu ürünlerdeki bir dakikalık gecikmenin bile insan hayatını riske soktuğu bilinmektedir. Bu nedenle medikal gönderiler, uçakla gönderilmeli ve hava alanında beklemeden ilgili adrese teslim edilmelidir. Ancak medikal ürünlerin nakliyesinde ilgili ülkenin Sağlık Bakanlığından onay alınması gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmak söz konusu olabilmektedir.

Yurtdışı kargo hizmetinde uçak kiralama şıkkı da sunulmaktadır. Özellikle büyük hacimli ve hassas gönderilerin bu yöntemle taşınması gereklidir. Uçak kiralama seçeneği tercih edildiğinde kargo şirketi, gönderi için özel uçak kiralamakta ve sadece o ürün ilgili hava alanına ve gerektiğinde adrese teslim edilmektedir.

Uçak kiralama yöntemi ile yurtdışı kargonun önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Özel bir teslimat yöntemi olan uçak kiralama yönteminin ücreti de diğer bütün kargo seçeneklerinden daha fazladır. Ancak hassas ve büyük hacimli gönderilerin başka türlü kısa sürede farklı bir ülkeye teslim edilmesi mümkün değildir. Bu işlem de yalnızca kurumsal Uçak Kargo şirketleri tarafından sunulmaktadır.

Uzman personel ile hizmet veren bu kurumsal şirketler, gerekli olan tüm işlemleri yerine getirerek kargonun sorunsuz bir şekilde teslimini sağlamaktadır.